Otse sisu juurde

“Schaffen ud Streben ist Gottes Gebot –
Arbeit heißt Leben – Stillstand der Tod.”

(”Loomine ja püüdlus on Jumala käsk –
töö on elu, seisak surm.”)

See esivanemate lause rippus perefirma kontoris Lütjenburgis. Iga päev lugesin neid sõnu, need kulusid mulle pähe, nii et need said minu ametitegevuse juhtmõtteks.

Minu vaarisa Otto Schütt sündis 1870 põllumees Joachim Schütti neljanda lapsena Qualitzis Mecklenburgi piirkonnas.

Pärast lihtsates tingimustes möödunud ja loobumisi nõudnud lapse- ja nooruspõlve asus ta 1887 pagarmeister Albrechti juures Brüelis (Mecklenburg) õppima. Rännuaastad Mecklenburgis ja Schleswig-Holsteinis vormisid temast suurepärase asjatundja.

Groß-Grönaus Lübecki lähedal, kus ta meistrina töötas, õppis ta tundma ja armastama poepreilit Anna Scharrenbergi. Abielu Annaga sõlmiti aastal 1894, neile kingiti neli last. Samal aastal õnnestus neil 700 kuldmarga eest omandada pagariäri Grevesmühlenis Bahnhofstraßel.

Tänu tohutule tööle, suurepärastele erialastele oskustele ja raudsele kokkuhoiule suutsid nad järgnevatel aastatel töötada ettevõtte üles parimaks kohalikuks pagariäriks. Kolleegid Grevesmühlenis valisid mu vaarisa tänu tema suurepärastele isiksuseomadustele, ametioskustele ja läbilöögivõimele piirkonna pagariliidu juhiks.

Esimene maailmasõda tegi püüdlustele järsu lõpu. Kaks poega, kellest Otto järelkasvu pidi kindlustama, langesid isamaa eest.

Otto Schütti meistritunnistus 1897
Willy Schütti meistritunnistus 1927

Minu vanaisa Willi, kolmas poeg, oli vahepeal õppinud Schwerinis (Mecklenburg) Weinrebede juures selgeks kondiitriameti ja kujunenud tubliks meistriks. Nüüd pidi ta firma järjepidevuse kindlustamiseks omandama ka pagarikutse.

Aastal 1925 abiellus mu vanaisa võõrastemajapidaja tütre Gertrud Bahrensiga, kes oli pärit Hambergest Grevesmühleni lähedal. 1926 sündi minu isa.

Vanaisa, kes läks augustis 1939 sõjaväkke, langes 1943.

1940 kuni 1943 õppis ka minu isa pagarioskusi Lübz (Mecklenburg). Meie äri Grevesmühlenis muudeti poliitiliste olude sunnil ühistuks ja pandi hiljem kinni.

Minu isa oli innukas jugendführer ja pidi üleöö 1946 kodust lahkuma; teise kodu leidis ta mu vanaisa õe juures Lütjenburgis (Holstein).

Töökohad Lütjenburgis ja selle ümbruses varustasid mu isa vajalike ametioskustega, et sooritada 1948 meistrieksam Armsbergis (Westfalen). Kolleegide ja ametikoolide soovitused võimaldasid tal asuda õppima kutsepedagoogilises akadeemias Solingenis (Westfalen). Seejärel avanes mu isal võimalus omandada pisike pagariäri Lütjenburgis.

Koos oma hilihsema abikaasa Ernaga, sünd Liebenow, ehitas ta pagariäri kogu Lütjenburgis tunnustatud ettevõtteks. 1955 sõlmiti abielu, 1959 sündisin mina, Otto Schütt. Paljud auametid sotsiaalsetest ja ametialastest sfääridest ning ametikoolidest Plöni ringkonnas (Holstein) annavad tunnistust tema ellusuhtumisest.

1974 vajutas minu ema lahkumine kõikidele arengupüüdlustele valusa pitseri. Minu isal oli suur õnn leida oma teises naises Käthes, sünd Brandt, suur toetaja ja elukaaslane.

Otto Schütt sen. meistritunnistus 1948

Pärast pagariõpinguid pagarmeistri Willi Wägeri juures Mönkebergis (Schleswig-Holstein), meistrieksamit ja kõrgema ametikooli õpetajakutse õpinguid Hamburgi ülikoolis vabanes teraviljatöötlemise instituudi vahendusel mulle konsultandi koht Eesti jaoks. Peagi kujunes tõdemus, et positiivne areng toitlustuse ja pagaritööstuse vallas on võimalik vaid siis, kui ettevõtetes võetaks kasutusele kaasaegsed tehnoloogia ja toorained.

Neid peretraditsioone jätkates asutasin ma Tartus 1993 firma Balt-Hellin. See arenes järgnevatel aastatel pelgast pagari- ja kondiitriäride varustajast Baltimaade juhtivaks Food-Service-firmaks. Aga alati oli Balt-Hellini eesmärgiks mitte üksnes kliente varustada esmaklassiliste tarnijate toodetega, vaid aidata neid ka retseptide, ideede ja isikliku pühendumusega.

Alates 2003. aastast toetab mind meie perefirma Balt-Hellini edasi arendamisel palju mu naine Agnes. Tema kannab hoolt selle eest, et meie äritegevuse keskpunktis seisaks ikka inimene.

Mu naine ja mina ei suudaks aga midagi ilma meie kauaaegsete töötajateta, igaüks annab oma osa edu heaks, olgu laos, müügiosakonnas või kontoris, kõik näevad vaeva, et olla meie klientide jaoks usaldusäärne partner. Selle eest olgu nad kõik tänatud.

Meie kliente ja äripartnereid tahaksin tänada mõistvuse eest kõikide väikeste apsakate suhtes, mis kaasnevad igapäevase äritegevusega.

Tänu ühiselt kogetud traditsioonile saame tulevastest probleemidest paremini üle.

Otto Schütti meistritunnistus 1985

Firma ajalugu

Firma BALT-HELLIN asutas 1993 pagarmeister Otto Schütt ja see kanti 11.09.1996 Tartu äriregistrisse numbri 10124134 all aktsiaseltsina sisse. Tänase päevani on firma asutaja ainuaktsionär.

Otto Schütt, väikse Saksa pagariperekonna neljanda põlve esindaja, tahtis Baltimaade pagari-, kondiitri- ja toitlustusettevõtetele ning toiduainetetööstusele pakkuda teenuseid ja tooteid, mida oli õppinud hindama oma õpi- ja rännuaastatel Lääne-Euroopas. Praeguseks varustame ka võõrastemaju ja hotelle, suurkööke, sööklaid ja praame.

Kaubandusettevõttena pakub AS BALT-HELLIN pagari-, kondiitri- ja toitlustusettevõtetele ning toiduainetetööstusele pidevalt saada olevat Lääne-Euroopa ja rahvusvahelist päritolu tooraineid, mida neil tööks vaja läheb. Nimekad ja tunnustatud rahvusvahelised partnerid toetavad meid peale tarnimise ka toodete välja töötamisel ja edasi arendamisel.

Alates 2002 asub firma aadressil Vinkli 17, Tartu

Me ei jäta oma klienti üksi: aitame tal tooteid optimeerida. Meie enda pagarikojas toimetavad pidevalt pagar-konsultandid, kes meie või ka otse kliendi juures uute ideede ja heade tulemuste eest hoolt kannavad.

Muidugi tegeleme ka müügiga, sest sellest me elame. Meie muid teenuseid saavad kliendid tasuta. Kui tellite täna, ükskõik kas müügiesindajalt, telefoni, meili või faksiga või meie interneti-tellimissüsteemis HELLIN-DIREKT, siis saate tellitud kauba tavaliselt järgmisel tööpäeval kätte. Lubadus on lubadus. Proovige järele.

Leivavariatsioonid
Balt-Hellin 2013
Balt-Hellin 2013
Balt-Hellini estakaad aastal 2012
Jahutusega veoautod sügavkülmakauba transpordiks

JNG Investments omandas 100% osaluse AS Balt-Hellinis 2022 aastal. Balt-Hellin jääb JNG Investments grupi eraldiseisvaks ettevõtteks.

JNG Investments grupi esindaja Kait Liinevi sõnul on neil ambitsioon kasvada toitlustussektori hulgimüügi valdkonnas, kuna tarnijate ootused nende suhtes Baltikumi turul on suured. Grupil on seoses HORECA toodetega mitmeid laienemise plaane, mis siiani on olnud liialt väikese müügiorganisatsiooni tõttu ootel.

Baltikumis tegutseva JNG Investments OÜ kontserni, mille põhitegevusteks on toidu- ja esmatarbekaupade ning määrdeainete hulgimüük ja logistiliste teenuste osutamine, tuntumad firmad on Jungent kaubamärgi all tegutsevad müügi- ja turundusettevõtted ning Via 3L kaubamärgi all tegutsevad logistikaettevõtted.

Vt ka pressiteadet